0

Tam Ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar

Tam Ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar Nelerdir sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız. 2018 yılında çıkan EPDK kanunu ile sadece verimlilik, tasarruf ve performansı yüksek olan kombilerin üretimi devam edilmesine karar verildi.  Hermetik Kombi ve Bacalı Kombi üretimleri durduruldu. Bu tarihten itibaren sadece Yoğuşmalı Kombi üretimi devam etmektedir. Genel olarak Yoğuşmalı Kombileri tasarrufuna ve performansına göre tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı olarak ikiye ayırılırlar. Tam Yoğuşmalı Kombiler, Premix eşanjörlüdür. Yakıt ve havayı önce karıştırarak en verimli şekilde yanmayı gerçekleştirir. Ön karışım sağlayarak yüksek tasarruf yapılmasını sağlarlar. Yarı yoğuşmalı Kombiler 3 eşanjörlüdür. Baca kısmında üçüncü eşanjörü sayesinde baca gazının ısısını kullanarak tesisatın ısınmasını sağlayarak tasarruf yapılmasını sağlarlar.

Tam ve Yarı Yoğuşmalı kombilerin çalışma şekli aynıdır diyebiliriz. Hermetik olarak baca çıkısı vardır ayrıca her iki kombiden de yoğuşma suyu akmaktadır. Bu sebepten baca eğimleri yukarı doğru meyilli olarak yapılır. Yetkili Gaz kuruluşunda (İgdaş gibi) proje çizimlerinde tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı olarak cihazların ayrımı yapılmaz. Kombi montajı ve Kombi değişimi işlemleri her iki kombide de aynı şekilde yapılmaktadır.

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombiler Arasındaki Farklar

Tam Ve Yarı Yoğuşmalı Kombi Arasındaki Farklar Nelerdir Sorusuna;

  • Kombi Fiyatları birbirlerine göre farklılık gösterir. Tam Yoğuşmalı Kombiler, Yarı Yoğuşmalı Kombilere göre daha yüksek fiyatlıdır.
  • Kombiler Tasarruf açısından farklılık gösterir. Tam Yoğuşmalı Kombi ile Yarı Yoğuşmalı Kombi arasında %5- %7 civarında tasarruf farklılıkları vardır. Tam Yoğuşmalı Kombiler daha tasarrufludur.
  • Sıcak su performansı açısından farklılıkları vardır. Tam yoğuşmalı kombiler sıcak su performansları daha iyidir. Daha hızlı sıcak su verme özellikleri vardır. Ayrıca sıcak su verirken daha az dalgalanma ile sıcak su temin ederler. Sıcak suyun dalgalanması kombi ile banyo arasındaki mesafeden, şebeke su basıncından ve kombinin çalışma su basıncı ile alakalıdır.
  • Kombi güç seçenekleri bakımından farklılık gösterirler. Yarı Yoğuşmalı Kombi olarak genelde piyasada 20kw ve 24kw güçteki kombilerin satışı devam etmektedir. Tam Yoğuşmalı Kombilerde ise 20kw güçlü kombiden başlayıp 45kw güce kadar  tam yoğuşmalı kombi üretilmekte ve satılmaktadır. En yüksek yarı yoğuşmalı kombi gücü 24kw olduğu için 150 metrekareden daha küçük alanlarda bu kombileri tercih edebiliriz. Tam yoğuşmalı kombileri ise 350 metrekare alana kadar ısıtma için tercih edilebilir.
  • Her marka kombi firması yarı yoğuşmalı kombi üretilmemektedir. Yarı yoğuşmalı kombi üretimi devam eden satışı yapan markalar; Demirdöküm, Airfel, Baymak, Protherm, Beko ve Arçelik’tir.

Tam Yoğuşmalı Kombi Mi ? Yarı Yoğuşmalı Kombi Mi ? Hangi Kombiyi Tercih Etmeliyim ?

Bu sorunun cevabı müşterinin istediği tasarruf, performans, müşterinin bütçesi ve evinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Eğer fiyat ve tasarruf açısından kıyaslama yapacak olursak düşük m² dairelerde doğalgaz faturası düşük geleceğini varsayarsak fiyat ve tasarruf açısından kıyaslamada yarı yoğuşmalı kombi daha avantajlı olabilir. Örneğin; 60 metrekare dairenin doğalgaz faturası 100 TL geldiğini düşünelim bu dairede tam yoğuşmalı ile yarı yoğuşmalı kombi arasında %7 doğalgazda tasarruf yaptığını düşünürsek aylık ortalama tasarruf 7 TL olacaktır. Yıllık tasarruf miktarı yaklaşık 84 TL olacaktır. 10 yıl kombi kullanıldığını düşünelim toplamda iki kombi arasında 840 TL doğalgaz tasarruf farkı oluşabilir. Tam yoğuşmalı kombi ile yarı yoğuşmalı kombi fiyatları arasında 1000 TL gibi fark varsa ve müşteri fiyat tasarruf açısından bir karar vermek istiyorsa burada avantajlı olan yarı yoğuşmalı kombi tercihi olacaktır. Doğalgaz fatura miktarı yükselirse tam yoğuşmalı kombinin fiyat tasarruf açısından tercih edilmesi artacaktır. Örneğin 500 TL fatura gelen bir evde aylık ekstra tasarruf miktarı 35 TL olur. yıllık 420 TL ,10 yıllık 4200 TL ilave tasarruf sağlanır ki bu durumda tam yoğuşmalı kombi tercih etmek mantıklı olacaktır.

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombi fiyatları için: 0212 535 00 53 numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Kombi Dükkanı firmamız İgdaş Sertifikalı firmadır. Kombi Montajı ve Kombi Değişimi hizmetimizi güvenilir ve garantili olarak İstanbul içinde yapmaktayız. En Güncel Kombi fiyatları ve Kombi Çeşitleri ile her marka kombi ile ilgili hizmet veriyoruz. Eca Kombi, Demirdöküm Kombi, Bosch kombi, Vaillant kombi, Airfel Kombi ve daha bir çok marka ve model. Kombi Seçimi ile ilgili Profesyonel Destek için bize ulaşın.

Tam Yoğuşmalı Yarı Yoğuşmalı

Tam ve Yarı Yoğuşmalı Kombi

Yetkili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir